בורסת הפרחים בהולנד – מפלאי העולם העסקי

16 Oct בורסת הפרחים בהולנד – מפלאי העולם העסקי

בספטמבר האחרון, רגע לפני ראש השנה, זכינו לחוויה נדירה: ביקור מודרך באחת התופעות המיוחדות והמרשימות בעולם העסקים – בורסת הפרחים בהולנד.

קשה לתאר במילים עד כמה המכונה הזאת משומנת היטב. מדובר בגאונות עסקית מהשורה הראשונה. סדר מופתי, תכנון לוגיסטי ראוי להערצה, תכולת מוצרים והיקף מכירות בגודל בלתי נתפס. מי היה מאמין שבכל יום נולדים כל כך הרבה פרחים.

אילו רק ידעתם כמה מייגע המסע שעובר כל פרח, כל גבעול וגבעול עד אשר מגיע לאגרטל שלכם בשבת, סביר שהייתם מעריכים את הזר הזה הרבה יותר. זה מתחיל בשדה של כל חקלאי ברחבי העולם אשר קוצר את הפרחים, חופן יחדיו 50 גבעולים קשורים בסרט, אורז את הסחורה בארגזי קרטון דחוסים היטב, ושולח את הארגזים הכבדים במשאית הישר לשילוח (באויר או בים, תלוי בסוג הפרח).

הארגזים מגיעים לבורסת הפרחים לידי פורקי קרטונים מנוסים אשר מוציאים את הפרחים מהקרטון ומעבירים אותם לדליי מים. הפרחים המסכנים זוכים לראות אור יום ולנשום לראשונה לאחר מסע של 36 שעות מהרגע שנקטפו. מרגע זה הם מאוחסנים על עגלות נעות ומחכים לפתיחת יום המסחר.

עם תחילת המסחר, כמו שעון שוויצרי, עגלות הפרחים נעות על מסלול אוטומטי ומגיעות לחדרי המסחר, בהם יושבים קניינים גדולים וותיקים אשר בכל יום מחליטים כמה הם מוכנים לשלם עבור כל סוג פרח קובעים את מחירי השוק בהתאם לביקוש והיצע, בדומה לדרך בה עובדת כל בורסה פיננסית.

בתום יום המסחר, כל קניין מקבל בדיוק את עגלות הפרחים אותם רכש הישר למשאיות ההפצה שלו המגיעות לכל רחבי אירופה ומפיצות פרחים לחנויות פרחים ורשתות שונות. התהליך הזה תוכנן בצורה כל כך מדוייקת למוצר טרי בעל אורך חיים קצר. אולי זה לא פלא שרק בהולנד זה עובד כי כדי לנהל אופרציה כזאת, נדרש אופי תרבותי ייחודי.